O projektu

Co děláme?

Stařičkou internetovou hru Ultima Online předěláváme do stylu světa Harry Pottera.

Z jiného pohledu se dá říct, že děláme virtuální bradavickou školu. Žáci (hráči) se u nás budou učit kouzlit, vařit lektvary nebo věštit z křišťálové koule. Také budou hrát famfrpál, prožívat dobrodružství, užívat si pěkné atmosféry, naleznou nové přátele a ještě mnoho dalších věcí. Každý si bude žít svůj život a utvářet svůj osud. Těm, co Ultimu znají, můžeme říct , že vytváříme shard, kde tutoriál bude důležitější než hra.

Co neděláme?

Další normální shard pro UO. Náš shard si z Harry Pottera bere co nejvíc, a proto je s tím hodně práce.

Pokud bychom pouze spustili server a přejmenovali tradiční kouzla z UO na kouzla z HP, bylo by to hotové za pár dní. Ani herní pravidla si nebereme z původní hry. Nebojíme se překračovat staré hranice, což se dá ukázat třeba na příkladu smrti. Pokud někomu postava zemře, bude mrtvá a nebude ji možné obživit. Ale nebojte se, samozřejmě se neumírá tak často jako v normální Ultimě.

Jak a proč to děláme?

Co nejlépe. Většina z nás dělá takové věci poprvé a také to podle toho vypadá. Snažíme se však vše naučit a pochopit, přičemž raději odložíme otevření naší školy o několik dní později, než abychom tam nechali chybu, o které víme, a zatím ji neumíme vyřešit.

Proč to děláme? Protože je to dobrý nápad. Také proto, že to jde, a určitě i proto, že to nedělá nikdo jiný. Rovněž to děláme, abychom si my sami mohli zkusit žít ve světě kouzelníků a třeba i z důvodu, abyste si to mohli zkusit vy a aby se vám tam líbilo. Splnit nám i vám kus našeho společného velkého snu - to je snad dostatečný důvod k tomu obětovat pro to část svého volného času a kromě pár slov, co zahřejí na duši, za to nic nechtít.

S čím potřebujeme pomoci?

Nejvíce se skripty. Náš shard stojí na emulátoru RunUO, z čehož vyplývá, že skripty pro něj se píšou v jazyce C#, který patří mezi nejtěžší. Proč jsme vybrali emulátor, jenž je na skriptování tak složitý?

Protože nám umožňuje dosáhnout toho, co chceme. Je nejvíce modifikovatelný, a tedy ho lze nejvíce přepracovat do stylu Harry Pottera. Jako další věc děláme vlastní mapu. Mnoho je na ní už postaveno a mnoho věcí nám postavit zbývá. Stavění se dá naučit, ale určité estetické nadání je do začátku dobré. Nebojíme se smazat a postavit znovu věci, které nejsou dost kvalitní nebo nezapadají do okolí. Pro to, abychom mohli v Ultimě dělat dobrý svět Harry Pottera, potřebujeme i nějaké zásahy do grafiky. Nejlepším příkladem je koště, a proto se věnujeme i tomuto odvětví modifikace UO. Také si píšeme vlastní knihy, které se pak budou dát koupit nebo půjčovat v knihovnách, a rovněž se pokoušíme skládat vlastní hudbu, která by hráče v herním světě doprovázela. A určitě i naše webové stránky potřebují údržbu a aktualizace a tím se nemyslí jen tyto stránky, ale také web, který by hráčům podával informace, až se projekt rozběhne. Čím se náš shard bude lišit od ostatních UO shardů? Na první pohled se může zdát, že světem Harry Pottera, který ještě v žádné Ultimě vytvořen nebyl, ovšem největší odlišnosti vidíme v pravidlech. První experimentální záležitostí je fakt, že server poběží každý den jen 3-4 hodiny a těchto pár hodin bude pro hráče jako jeden herní den se snídaní, vyučováním, obědem atd. Celá organizace shardu je tedy dokonale odlišná od shardů obyčejných a spíše se bude podobat webovým školám s tím, že textová podoba je u nás nahrazena příjemným grafickým kabátkem, který však v Ultimě pomocí tzv. emotů (vyjádření pocitů) dává stále dost prostoru fantasii a zaručuje velikou herní svobodu. Další záležitostí, která by se dala nazvat hardcore RP, je jeden život. Pokud se vydáte do nebezpečí a vaše postava zahyne, přijdete o ni (je sice pár možností jak smrt obelstít, ale já vám je neprozradím). A potom už následuje svět Harry Pottera a jeho kouzelné zákonitosti. Jako první vás pravděpodobně napadnou kouzla. Ty z Ultimy u nás nenajdete. Zato se setkáte se skutečnými kouzly z knížek, jež budou fungovat poté, co napíšete přesnou kouzelnou formuli. A kouzla z knížek vhodně doplníme kouzly vymyšlenými tak, jak bude třeba. Magie však není to, čím jsme začali. Začít je třeba u základů, tedy celý systém kouzlení je od nás. Většina shardů se chlubí vlastními skilly (dovednostmi postav). V našem případě je slovo skill už jen pracovní název pro reálně řešený systém učení se jednotlivým kouzlům anebo například talentu pro věštění. Učit se u nás však bude především hráč, nikoli jako jeho postava ve hře. Studia, která si ze školy přinese, bude moci používat ve svém dospělém kouzelnickém životě.